Czym są kantory internetowe i jak działają?

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że internetowy kantor wymiany walut, taki jak GieldaWalut.com, to po prostu kantor wymiany walut, który działa w Internecie. Pojawia się tu jednak bardzo wiele różnic.

Spready

Pierwszą kwestią są koszty wymiany waluty online. Od razu można zauważyć, że kantor online oferuje zdecydowanie lepsze kursy od innych kantorów działających w ujęciu klasycznym. Związane jest to z tym, że może sobie po prostu na to pozwolić. Spready, czyli różnice pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty, potrafią przekraczać 10% w tradycyjnych firmach znajdujących się wymianą walut, w tym w bankach. Można oczywiście znaleźć znacznie lepsze oferty, ale przebicie oferty kantorów w Internecie jest praktycznie nie możliwe, ponieważ tam spread jest zazwyczaj wyraźnie poniżej 1%.

Giełda walutowa

Najważniejszą różnicą pomiędzy klasyczną wymianą walut i operacją jaką jest wymiana walut zachodząca w Internecie jest to, że nie kupuje się walut od pośrednika, ani nie sprzedaje się waluty pośrednikowi. Działalność kantora online polega na zaoferowaniu dostępu do rynku giełdowego, na którym ludzie i instytucje wymieniają się posiadanymi przez siebie walutami.

Najłatwiej jest to wytłumaczyć na zasadzie analogii do portalu aukcyjnego. Jeśli ktoś chce sprzedać po najwyższej cenie, oferuje możliwość licytowania wartości swojej rzeczy i sprzedaje ją osobie, która zaoferuje najwięcej. Jeśli z kolei ktoś chce kupić jakąś rzecz, ogląda oferty sprzedawców i wybiera tą, która jest w danym czasie najtańsza.

Na giełdzie walutowej ustalany jest optymalny kurs walut online, po którym wszyscy zainteresowani kupują. Nie ma tu żadnego dodatkowego zarobku dla żadnej ze stron, nie trzeba opłacić żadnego pośrednika, więc dla obu stron transakcji oferta jest z definicji najlepsza.

Współpraca z bankami

Kantory w sieci biorą od nas pieniądze, natychmiast je wymieniają i zwracają nam na wskazany rachunek równowartość w nowej walucie. Jest to proces oparty głównie o banki, ponieważ to banki otwierają dla nas konta bankowe i to one realizują przelewy.

Dlatego cały proces można określić jako wpłatę pieniędzy na konto bankowe, ustalenie warunków transakcji na stronie GieldaWalut.pl, wysłanie pieniędzy przelewem, otrzymanie przelewu od kantoru i to w zasadzie koniec. Pieniądze w nowej walucie są już u nas. W dodatku jeśli korzysta się z kantoru, który ma umowę partnerską z bankiem, w którym posiadamy nasze rachunki, możemy w bardzo krótkim czasie uzyskać nasze pieniądze. Czasami nawet w kilka minut.