Jak często wizytka u okulisty?

0

Wizyty u lekarza pierwszego kontaktu czy profilaktyczne badania krwi traktujemy bardzo poważnie i z reguły wykonujemy je przynajmniej raz w roku. A jeżeli dostrzegamy jakieś niepokojące nas objawy, wizytę lekarską ustalamy niemalże natychmiast. Zupełnie inaczej podchodzimy do kwestii naszego wzroku. Bóle głowy tłumaczymy przemęczeniem, łzawienie oczu chwilowym wyczerpaniem organizmu, a pogorszenie wzroku zganiamy na wiek, bo przecież wzrok z wiekiem staje się słabszy. Wizytę u okulisty wciąż odkładamy, tłumacząc się brakiem czasu bądź wolnego terminu u naszego lekarza.

Centrum okulistyczne – warto zapisać się na wizytę

Nie powinniśmy odkładać wizyty u okulisty na ostatnią chwilę, kiedy nasz wzrok jest już w bardzo złym stanie. Nawet niewielkie zmiany i niepokojące nas objawy, powinny być alarmem i powodem do umówienia się u lekarza okulisty. Obecnie niemalże w każdym dużym mieście znajduje się centrum okulistyczne, w którym nie tylko przyjmują lekarze okuliści, dbający o jakość naszego wzroku.

Wykonują oni także specjalistyczne badania wzroku pod kątem wykrycia poważniejszych chorób oczu, do jakich zaliczają się przede wszystkim jaskra i zaćma. To dwie poważne choroby oczu, których nie należy lekceważyć. W skutek nie leczenia tych chorób bądź zbyt późnego podjęcia specjalistycznego leczenia, można nieodwracalnie uszkodzić siatkówkę i nerwy oka bądź co gorsza całkowicie stracić wzrok.

Jak odbywa się leczenie zaćmy?

Kiedy zostanie u nas wykryta choroba oczu jaką jest jaskra, lekarz zleci komplet badań, ustali stopień zaawansowania choroby i zdecyduje o dalszym postępowaniu diagnostycznym. Leczenie zaćmy odbywa się wyłącznie za pomocą zabiegu chirurgicznego. Operacja jednak jest bezpieczna, odbywa się w znieczuleniu i trwa niepełna trzydzieści minut. Całkowite usunięcie zaćmy na oku sprawia, że pacjent szybko wraca do zdrowia, a co najważniejsze jego wzrok ulega wyraźnemu polepszeniu się.

Mimo że zaćma należy do chorób osób w podeszłym wieku, warto monitorować wzrok na każdym etapie swojego życia. Początki zaćmy są niemalże bezobjawowe i może je zaobserwować wyłącznie okulista, przeprowadzając specjalistyczne badania. Nawet jeżeli nie stać nas na wizytę prywatną u okulisty, możemy umówić spotkanie w ramach umowy NFZ, dzięki czemu unikniemy dalszego postępowania choroby i związanych z nią powikłań.

Dodaj komentarz