Czy warto przewalutować kredyt w obcej walucie?

To pytanie nie jest już zadawane zbyt często, ponieważ wahania na rynku walutowym są obecnie stosunkowo niewielkie, a osoby, które były najmocniej na to zdecydowane, często to już zrobiły. Nierzadko z realną stratą dla swoich finansów.

Cały czas jednak wielu kredytobiorców męczy się z kredytami w obcej walucie i jest na progu podjęcia decyzji. W którą stronę warto pójść? Czy warto zrobić przewalutowanie, czy bardziej opłaca się trwać przy obcej walucie?

Argumenty za

Argumenty za są znane od początku i są to też argumenty przeciwko zaciąganiu zobowiązań w obcej walucie w ogóle. Chodzi przede wszystkim o ryzyko walutowe, bo jeśli zarabia się w inne walucie, niż potem spłaca się zobowiązania, nigdy nie wiadomo, czy rata nagle nie urośnie. Wiele banków obecnie w ogóle odmawia udzielania kredytów w walucie obcej.

Kolejny argument to uzyskanie stabilnej sytuacji. Nawet jeśli założyć, że kredyt w obcej walucie jest trochę tańszy, trudno jest realnie planować swój budżet w oparciu o nieznane wartości w przyszłości.

Argumenty przeciw

Lista argumentów przeciw przewalutowaniu jest znacznie dłuższa. Przede wszystkim, pojawia się kwestia zaakceptowania straty. Kredyty zaciągane były w czasach, kiedy obce waluty stały nisko. Teraz stoją wysoko. Oznacza to, ze kupiliśmy drogo i chcemy sprzedać (przewalutować) tanio. Jest to zawsze bardzo złe podejście.

Druga kwestia to koszty przewalutowania. Ten proces nie jest darmowy. Trzeba za operację zapłacić zazwyczaj kilka procent zadłużenia, co oznacza, że kwota do spłaty nieprzyjemnie rośnie.

Kolejna kwestia to fakt, że przewalutowanie nie poprawia sytuacji dłużnika, bo w najlepszym razie rata pozostanie wysoka, a zadłużenie duże.

Co więcej, obecnie można spłacać kredyty w obcej walucie. Z początku nie był to zbyt duży zysk, ponieważ banki i tak zarabiały na spreadach w czasie spłaty, bo nie było skąd wziąć waluty. Dzisiaj istnieje już Amronet.pl oraz inne internetowe kantory wymiany walut.

Taki kantor online powala wymienić pieniądze przy minimalnych opłatach, dzięki czemu rata może być realnie zmniejszona przez wyeliminowanie kosztu spreadu, jaki się do tej pory opłacało. Waluty online nie są argumentem przeciw przewalutowaniu per se, ale pozwalają na zmniejszenie comiesięcznej raty, co oznacza, że presja na przewalutowanie staje się wyraźnie mniejsza.

Decyzja ostateczna zawsze pozostaje po stronie kredytobiorcy.